Blog

19
1
"Nebim Planet 2014" Etkinlik Videoları
 • Admin
 • 1671 Görüntülenme
 • 0 Yorum
 • Nebim Planet , Nebim V3

Perakendeci, toptancı ve üretici firmalara yönelik ERP çözümleriyle sektörün lider yerli yazılım şirketi konumunda olan Nebim, 400'den fazla firmanın katılımıyla Nebim Planet 2014 etkinliğini 30 Ekim'de Grand Hyatt İstanbul'da gerçekleştirdi.

Nebim Planet Özet
Sedat Taşçı (Nebim)
Nebim Yol Haritası, Murat Demiroğlu (Nebim)
Vergide e-Dönüşüm, Cem Aracı (PricewaterhouseCoopers)
HUGIN/Nebim ÖKC işbirliği, Vedat Nommaz (HUGIN)
QlikView/Nebim işbirliği, Müjde Işım (QlikView Türkiye)
Nebim V3 ERP yenilikleri, Abdullah Bekmezci (Nebim)
Nebim V3 E-Defter, Yılmaz Akgül (Nebim)
QlilkView üzerinde Nebim V3 İş Zekası, Meral Güngör (Nebim)
Nebim Üretim, Yılmaz Akgül (Nebim)
Özen Özkan (Evkur)
Dilek Çınar (Olgarlar)
Tayfun Karekök (Penti)
21
11
"Nebim Planet 2014" Etkinliğinde Nebim'in e-Dönüşüm Vizyonu Tanıtıldı, 30 Ekim 2014
 • Admin
 • 2123 Görüntülenme
 • 0 Yorum
 • Nebim Planet , Nebim V3

Perakendeci, toptancı ve üretici firmalara yönelik ERP çözümleriyle sektörün lider yerli yazılım şirketi konumunda olan Nebim, 400'den fazla firmanın katılımıyla Nebim Planet 2014 etkinliğini 30 Ekim'de Grand Hyatt İstanbul'da gerçekleştirdi.

400'den fazla firmanın katıldığı etkinlikte; Nebim'in ERP çözümü Nebim V3'ü kullanan Derimod, Evkur, Olgarlar ve Penti'nin yöneticileri, proje deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar. PricewaterhouseCoopers "Vergide e-Dönüşüm" konulu sunumunda e-Defter, e-Arşiv ve Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) ile ilgili mevzuat yeniliklerini sunarken Nebim de Yeni Nesil ÖKC'ler ve e-Arşiv uygulamaları ile ilgili entegrasyon stratejisini, POS üreticisi HUGIN ile olan işbirliğini ve Qlik ile olan iş ortaklığını katılımcılara duyurdu. Nebim Planet 2014'te ayrıca yurtdışı mağazalarının yönetimi ile ilgili uygulamalara, mağazalarda mobil EFT-POS özellikli ÖKC'ler ile hızlı satışa, Nebim'in Qlik ile olan iş ortaklığına ve QlikView üzerinde geliştirdiği yeni iş zekası uygulamalarına, Nebim kullanıcılarının Nebim V3 ERP ile entegre ettikleri B2X ve iş akışı yönetimi (Workflow) çözümlerine de yer verildi.

2014'ün ilk dokuz ayında %21'lik büyüme

Nebim Planet'in açılış konuşmasını gerçekleştiren Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı; 2014'ün ilk dokuz ayını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %21 büyüme ile kapattıklarını ve yılsonuna kadar %25 büyüme öngördüklerini paylaştı. Taşçı; Nebim Çözüm Ortakları ile birlikte 500'ün üzerinde insan kaynağı ile hizmet verdiklerine ve Nebim V3 ERP'nin 2011'deki lansmanından bu yana 900'ü aşkın firma ile işbirliği içerisine girerek Nebim'in ve Nebim Çözüm Ortaklarının büyük bir başarı elde ettiklerine değindi.

PricewaterhouseCoopers: Vergide e-Dönüşüm

PricewaterhouseCoopers'ta Dolaylı Vergi Hizmetleri bölümünde Direktör olarak görev alan Cem Aracı, katılımcıları e-Defter, e-Arşiv ve Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar başta gelmek üzere 2015'te iş planlarına almaları gerekecek mevzuat değişiklikleri hakkında bilgilendirdi.

20 bine yakın firmanın e-fatura kullandığını belirten Aracı; 2015 yılında e-defter uygulamasına geçileceğini hatırlattı. e-Defter başvurularında dikkat edilmesi gereken noktalara vurgu yapan Aracı, "eski" ERP sistemlerindeki mevcut data ile e-defteri oluşturmanın kolay bir adım olmayacağını belirtti. Ayrıca Aracı; "Yeni datalara ve girişlere ihtiyaç doğacak. Nebim'in ERP'sine baktığımızda e-Defter uygulamasını GİB'nin yayınladığı kılavuzlara göre hazırladıklarını görüyoruz" şeklinde konuştu.

1.1.2016 tarihinde kullanımı perakende satışı yapan firmalar için zorunlu hale gelecek olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazların ERP ile entegrasyon ihtiyacından bahseden Aracı, firmaların e-fatura, e-arşiv ve ERP'lerini planlarken sorun yaşamamak adına, 2015 yılında satış süreçlerini yeni nesil ödeme kaydı cihazları ve e-arşiv ile uyumlu olarak planlamaları gerektiğini belirtti.

Nebim V3 Ürün Stratejisi, HUGIN ile Yeni Nesil ÖKC İşbirliği ve QlikView İş Zekası Çözümleri

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, sunumunda Nebim'in 2015 yılına özgü ürün geliştirme yol haritasından ve Nebim'in gerçekleştirdiği işbirliklerinden bahsetti.

Yeni Nesil ÖKC ve e-Arşiv

Mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde perakendeci firmaların 1.1.2016 tarihinde hem e-Arşiv uygulamasına geçmelerinin, hem de e-Arşiv/e-Fatura uygulamaları ile uyumlu çalışacak şekilde yeni nesil ÖKC'ler tedarik etmelerinin zorunlu olacağını belirten Demiroğlu; Nebim'in öngördüğü yol haritasında Nebim kullanıcılarının mağazalarında halihazırda kullandıkları PC donanımlarını ve Nebim V3 POS yazılımını 1.1.2016 tarihinden sonra da kullanmaya devam edebileceklerini belirtti. Demiroğlu; Nebim kullanıcılarının Nebim'in sağlayacağı yeni Nebim V3 versiyonları sayesinde hem e-Arşiv uygulamasına geçebileceklerini, hem de mevcut PC'leri ile entegre etmek üzere tedarik edebilecekleri minimum maliyetli "bilgisayar bağlantılı yeni nesil ÖKC'ler" sayesinde, mevcut PC'lerini atıp yerlerine yüksek maliyetli yeni nesil ÖKC'ler almalarına gerek olmadan da mevzuatın gerektirdiklerini yerine getirebileceklerini planladıklarını ifade etti.

HUGIN İşbirliği

Nebim'in yeni nesil ÖKC stratejisinin açıklandığı oturumda Demiroğlu sahneye Nebim'in yeni ÖKC iş ortağı HUGIN'in Genel Müdürü Vedat Nommaz'ı davet etti. Türkiye'de yazarkasa üreten ilk iki üretici arasında yer alan, sahada 200 bin üzerinde cihazı olan HUGIN'in Genel Müdürü Nommaz konuşmasına beş yıldır yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinde çalıştıklarını, sürekli değişen kurallara uyum sağlamak ve sahaya güçlü çıkabilmek için sürekli geliştirme yaptıklarını belirterek başladı. Bütün ÖKC bilgi birikimlerini Nebim ile paylaştıklarının altını çizen Nommaz, Nebim'i destekleyerek Nebim kullanıcılarına ÖKC entegrasyonu süreçlerinde en az yorucu çözümü Nebim ile birlikte sunacaklarını belirtti.

Nommaz daha sonra mobil satış için fiş basabilen, arka planda Nebim V3 ERP ile entegre çalışan, EFT POS özellikli yeni nesil mobil ÖKC VX675'i tanıttı. Bu çözüm ile kasiyerlerin kasaların önünde sıra olduğunda hemen tüketicinin yanına gidip cihazın kendi barkod okuyucusu ile satış işlemini gerçekleştirebildiklerini ve fiş basabildiklerini vurgulayan Nommaz, "Eskiden olduğu gibi yabancı bir ürünü alıp kullanmak mümkün değil. 17 banka destekleyen VX675; entegre barkod okuyucusu olması, ufak ve hafif olması, 100 bin ürünü Nebim V3 ERP'den alabilmesi, Nebim V3 İndirim Kampanyaları uygulaması ile entegre bir şekilde satış süreçlerini desteklemesi, ödeme tipleri ve teknik servis kolaylıkları sayesinde üst seviye perakendecilerin tercihi oldu." dedi.

QlikView İş Ortaklığı

Demiroğlu sunumunda daha sonra Nebim'in yeni iş zekası çözümleri geliştirmek üzere QlikView teknolojisini seçtiğini açıkladı. QlikView teknolojisini geliştiren ana firma Qlik ile bir OEM anlaşması imzalayan Nebim'in aynı zamanda QlikView Türkiye'nin bir Çözüm Ortağı olduğunu ifade eden Demiroğlu, Nebim'in kendi sektörel deneyimini katarak QlikView üzerinde geliştirdiği yeni "Nebim V3 İş Zekası" uygulamaları sayesinde kullanıcıların Nebim V3 ERP'lerindeki verileri yüksek performans ile raporlayıp analiz edebilecekleri, sektörlerine özel Dashboard'lar ve raporlar içeren hazır bir iş zekası çözümünü, sadece günler sürecek kısa bir uyarlama projesi sonrasında canlı kullanıma alabileceklerini ifade etti.

Türkiye'de 200'den fazla kurumun QlikView üzerinde analitik uygulamalar kullandığını belirten QlikView Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım; katılımcılara QlikView teknolojisinin Türkiye'deki giderek artan yaygınlığını anlattı. Işım; Nebim ile gerçekleştirdikleri işbirliği ile ilgili olarak, Nebim'in perakende sektöründeki deneyiminin de katkısıyla hazırladığı analitik uygulamaları müşterilere sunmasının pazarda çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşündüklerini ifade etti.

Nebim V3 Integrator Sayesinde Platform Bağımsız Entegrasyon

Demiroğlu son olarak Nebim V3 ERP kullanan firmaların Nebim V3 Integrator teknolojilerinden yararlanarak ERP'lerini çok bayili ortamlarda Web üzerinden B2B e-sipariş uygulamaları, iPad üzerinde e-sipariş çözümleri, Nebim V3 İndirim Kampanyaları Yönetimi ile entegre omni-channel B2C e-ticaret uygulamaları, outsource lojistik firmalarının sistemleri, eBA iş akışı yönetimi (workflow) üzerinde e-fatura, satın alma, İK ve ürün yönetimi uygulamaları ile nasıl entegre edebildiklerinin örneklerini katılımcılar ile paylaştı.

Nebim V3 ERP Yenilikleri

Nebim ERP Ürün Yöneticisi Abdullah Bekmezci, "Nebim V3 Gelişmeye Devam Ediyor" konulu sunumu ile son dönemde Nebim V3'te gerçekleştirilen yeniliklere yer verdi. Bekmezci Nebim V3'e eklenen yenilikleri; "raporlamada kullanıcıların kendi raporlarını pratik bir şekilde dizayn edebilecekleri "Grid" özelliğinin eklenmesi, MT940 entegrasyonu, banka ödeme talimatları, banka kredilerinin takibi gibi yeni uygulamaların eklendiği Nebim V3 Finans Yönetimindeki geliştirmeler, ürün yönetimine eklenen "Set (Takım) - Birleştirilmiş Ürün" süreçleri, Nebim V3 Satın Alma uygulamalarındaki yenilikler, Nebim V3 Satış ve Nebim V3 İnsan Kaynakları uygulamalarında geliştirilen yeni projeler şeklinde sıraladı. Bekmezci; önceki versiyonlarda desteklenen Mobiltim SMS servis sağlayıcısının desteklenmesi devam ederken, Nebim kullanıcıları için alternatif bir SMS servis sağlayıcısı olan Ajans SMS ile de bir işbirliği içerisine girdiklerini belirterek sunumunu sonlandırdı.

Nebim V3 E-Defter Uygulaması

Bekmezci'nin sunumunun ardından sahneye çıkan Nebim Üretim Proje Müdürü Yılmaz Akgül, Nebim'in e-defter uygulamalarına değindi. Akgül, "Nebim V3 e-Defter" uygulamasının GİB tarafından yazılım uyumluluğu onayı aldığından, Nebim V3 ve Nebim Winner kullanıcılarının e-deftere nasıl geçeceklerinden, e-defter başvuru adımlarından ve e-defter onay sürecinden bahsetti. Akgül ayrıca katılımcıları yasal zorunluluklar hakkında da bilgilendirdi.

QlikView Üzerinde Nebim V3 İş Zekası Uygulamaları

Nebim CPM Ürün Yöneticisi Meral Güngör ise "Nebim V3 İş Zekası" konulu sunumunda QlikView üzerinde gerçekleştirilen ve perakende sektörüne özel hazır Dashboard ve raporları canlı olarak gösterdi. Güngör; Perakende Mağazalar Koordinatörü, Ürün Yöneticisi, Üst Yönetim, Üretim kullanıcıları için geliştirilen Dashboard'ların yanı sıra, Satın Alma, Finans/Muhasebe, CRM, İnsan Kaynakları, Toptan Satış kullanıcıları için de geliştirmelerin devam ettiğini ve geliştirmelerin 2014 sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Nebim V3 Kullanıcı Deneyimleri

Nebim Planet'in ikinci bölümünde; Nebim V3 ERP kullanan Derimod, Evkur, Olgarlar ve Penti firmalarının yöneticileri Nebim V3 proje deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar.

Derimod'da Nebim V3 e-Fatura Uygulaması ve Nebim V3 İş Zekası Çözümü

Nebim V3'e 2011'de ilk geçen firmalardan Derimod Bilgi Teknolojileri Müdürü Hakan Abus ve Planlama Müdürü Levent Koşuçaydam; Derimod'un e-faturaya geçiş sürecini, Nebim V3 ve Bimser eBA workflow entegrasyonunu, Nebim V3 Integrator uygulaması ile gerçekleştirilen projeleri ve Nebim V3 İş Zekası uygulamalarında gelinen son durumu Nebim Planet katılımcıları ile paylaştılar.

İlk olarak söze alan Hakan Abus, "Derimod olarak e-fatura uygulamasına Nebim V3 ile entegre olduk ve özel bir entegratör ile çalışmaya başladık. Nebim'in desteği ile birlikte, işbirliği içerisinde olduğumuz Bimser firması ve Nebim e-fatura entegrasyonunu başarı ile gerçekleştirebildik. Bu entegrasyon sayesinde; e-fatura sürecinde uygunsuz fatura kesmenin önünü kestik ve iş akış sisteminde tedarikçileri sınıflandırma ve personel bordro uygulaması gibi pek çok konuda kolaylık kazanmış olduk. Şu an %100 Nebim V3 ile entegre bir şekilde çalışıyoruz. Herhangi bir şekilde manuel bir sistem bizde mevcut değil." yorumunu yaptı.

Bu noktada sunuma dahil olan Levent Koşuçaydam, QlikView üzerinde Nebim V3 İş Zekası ve IBM Cognos TM1 üzerinde çalışan Nebim V3 Merchandise Planlama uygulamaları sayesinde planlama konularında Derimod'un ulaştığı noktayı değerlendirerek sunumuna başladı. Koşuçaydam, "Excel üzerinde yapılamayan formülleri Nebim V3 Merchandise Planlama ile sıkıntı olmadan yapabildiğimizi, karar verirken alttaki sonuçları hızlı ve yapılan her değişiklik ile birlikte anında görebildiğimizi fark ettik. 90 mağazaya ulaşan bir firma olarak hızlı hareket etmemiz gerekiyor bu noktada Nebim V3 ile daha hızlı ve esnek bir şekilde ilerleyebiliyoruz." yorumunu yaptı.

Evkur Nebim V3 ERP'yi Tercih Etti

Nebim Planet'e daha sonra konuşmacı olarak perakende zinciri Evkur firmasından Özen Özkan sunumunu gerçekleştirdi. Özkan sunumuna Evkur'un 3850 çalışanı, 82 mağazası ve e-ticaret sitesi ile hizmet verdiğinden bahsederek başladı. 1993 yılında başlayan Nebim işbirliğinden bahseden Özkan; "Nebim'in 1993'te kullanmaya başladığımız COBOL tabanlı uygulamalarından 2001'de Nebim Winner'a geçmiştik. Yıllar içerisinde yasalar değişti, maliyenin beklentileri arttı, altyapılar değişti, internet üzerinden satış yaygınlaştı, bilgi daha fazla bilgi hale geldi. Biz bu noktada yeni bir ERP ihtiyacı hissettik. Alternatif ERP çözümlerini değerlendirdik. Aynı dili konuşamadığımız uluslararası firmalar ile de görüştük ancak yolumuza yine Nebim ile devam etme kararı aldık ve Nebim V3 ERP'yi tercih ettik." şeklinde konuştu. Özkan; "Nebim V3 ERP'nin veri tutarlılığı için iyi dizayn edilmiş bir veri tabanı var. CRM, B2B, B2C, intranet uygulamaları ve Workflow uygulamalarını Nebim V3 ile entegre edeceğiz. Yıl sonuna kadar Nebim V3'ü canlı kullanıma almayı hedefliyoruz." dedi.

Olgarlar'da Nebim V3 ERP

Olgarlar CFO'su Dilek Çınar ise sunumunda Nebim V3 ERP'ye geçiş sürecini anlattı. Çınar sunumuna, 2005 yılından beri Nebim Winner kullanıcısı olduklarından, 2014 haziran itibari ile Nebim V3'e geçtiklerinden ve bu geçişi Nebim ekibinin desteği ile dört ayda tamamladıklarından bahsederek başladı. Çınar; "60 markanın distribütörlüğünü yapan bir firmayız. Nebim V3'e geçiş ile birlikte bir çok konuda kolaylık sağladık. Özellikle 60'a yakın markanın farklı ürün özelikleri ve bu konudaki tanımlama sınırlamaları Nebim V3 ile ortadan kalktı. Buna ek olarak Nebim V3 iş ortağı yapısı sayesinde iş ortaklarımız kendi carilerini takip edebilir hale geldiler. Maliyet hesaplama yöntemlerimiz de Nebim V3 ile gelişti ve sağlıklı sonuçlar alabilir olduk." İfadesiyle sunumunu sonlandırdı.

Penti'de Nebim V3 ERP Dönemi

Olgarlar firmasının sunumundan sonra sahneye gelen bir başka Nebim V3 kullanıcısı Penti oldu. Penti firması Bilgi İşlem Direktörü Tayfun Karakök sunumunda; 10 yıldır Nebim ile işbirliği içerisinde olduklarından, 231 firmaya ulaştıklarından ve bu büyüme ile birlikte yeni bir ERP ihtiyacı doğduğundan bahsetti. Karakök; bu süreçte uluslarası firmalar ile de görüştüklerini ancak aynı dili konuşabildikleri Nebim'i tercih ettiklerinden bahsetti. Nebim V3 ERP'ye geçiş sürecini değerlendiren Karakök; "10 mağazamızı aynı gün Nebim V3'e geçirdik. 1.1.2016 tarihinde ise tüm mağazalarımızı geçireceğiz." dedi.

20
10
Nebim V3 ERP'nin Ekim 2014 Versiyonu Kullanıcıların Hizmetine Sunuldu
 • Admin
 • 2101 Görüntülenme
 • 0 Yorum
 • Nebim V3 , Versiyon Yenilikleri

Nebim V3 ERP'nin Ekim 2014 versiyonu; kullanıcılara banka ve e-defter entegrasyonu yenilikleri, yeni rapor düzenleme yetenekleri, mağazada e-fatura, CRM ve taksitli satış yenilikleri ve QlikView üzerinde geliştirilen yeni Nebim V3 İş Zekası uygulamaları sunuyor.

Bu versiyonda sunulan yenilikler ve düzenlemeler Nebim'in Web sitesinde "Nebim V3 Ver 14.10.1 Versiyon Yenilikleri" sayfasında yer almakta olup, öne çıkan yenilikler aşağıda özetlenmiştir:

Finans Yönetiminde yeni banka ve e-Defter entegrasyonları

Banka kredilerinin ve bu kredilerin geri ödemelerinin yönetilebilmesi
 • Bankalardan kullanılan kredilerin farklı kredi tipleri ile kaydedilebilmesi ve kredinin onaylanabilmesi sağlandı.
 • Banka kredilerinin geri ödemelerinin vadelerine göre takip edilebilmesi ve muhasebeleştirilebilmesi sağlandı.
Banka hesap hareketlerinin, MT940 dosya entegrasyonu sayesinde program içerisinden yönetilebilmesi

Bankalardaki hesaplarla ilgili her türlü para yatırma, çekme, havale, EFT gibi işlem kayıtlarının MT940 dosya entegrasyonu ile bankadan alınarak direkt programdaki ilgili hesaplara işlenebilmesi sağlandı.

Banka ödeme talimatlarının ve ödeme işlemlerinin bankalarla entegrasyonu
 • Bankalara ödeme talimatları oluşturulabilmesi ve bu ödeme talimatlarının onaylayarak bankaya gönderilebilmesi sağlandı.
 • Ödeme talimatına istinaden banka hesaplarından yapılan ödemelerin, bankadan bir dosya yardımı ile alınabilmesi ve ilgili muhasebe kaydının oluşturulabilmesi sağlandı.
E-Defter işlemlerinin özel entegratörler tarafından da yapılabilmesi için entegrasyon opsiyonu

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Yazılım Uyumluluk Onayı almış ve daha önce Nisan 2014 versiyonu (Ver.14.4.1) ile kullanıcılara sunulmuş bir uygulama olan Nebim V3 E-Defter uygulamasına bir özel entegratör entegrasyonu opsiyonu eklendi.

Nebim V3 kullanıcıları defterlerini Nebim V3 E-Defter uygulaması üzerinde hazırladıktan sonra; berat ve beyan işlemlerinde iki seçenek ile karşılaşacaklar. Kullanıcılar; berat oluşturma, mühürleme, beyan etme ve beyan edilen beratın GİB onayından sonra tekrar Nebim V3'e alınması ve arşivlenmesi süreçlerini daha önceden olduğu gibi, herhangi bir özel entegratöre ihtiyaç duymadan, sadece Nebim V3 E-Defter uygulamasını kullanarak yapmaya devam edebilecekleri gibi, defter hazırlamadan sonraki süreçleri, alternatif olarak, Nebim'in desteklediği özel entegratörlere de yaptırabilecekler. Bu amaçla bu versiyonda Nebim V3 E-Defter uygulamasına Bimsa ve eFinans e-defter entegrasyonu opsiyonu eklendi.

Raporlarda yeni "Grid rapor tipi", yeni sorgu düzenleme yetenekleri ve yeni bir "rapor yöneticisi"
Pivot ve Form rapor tiplerine yeni bir rapor tipinin eklenmesi (Grid)

Kullanıcıların daha önceki Nebim V3 versiyonlarında kullandıkları Pivot ve Form rapor tiplerine üçüncü bir rapor tipi olan "Grid rapor tipi" eklendi. Grid rapor tipi sayesinde kullanıcıların hazırladıkları raporlarda birçok değişikliği Bilgi İşlemden destek almalarına gerek olmaksızın pratik bir şekilde yapabilmeleri sağlandı. Bu değişikliklere; kullanıcıların sütun yerlerini değiştirmeleri, sütun kaldırmaları, hesaplama yöntemine dayalı yeni sütunlar ekleyebilmeleri, sütunlara göre satır sıralamalarını belirleyebilmeleri, artan ya da azalan seçeneğine göre sıralama yaptırabilmeleri, yaptıkları rapor düzenlemelerini daha sonra tekrar kullanabilmek üzere kaydedebilmeleri örnek gösterilebilir.

Sorgu Düzenleyici'de yapılan geliştirmeler

Nebim V3'ün sorgu düzenleme aracında genel sorguya müdahale edebilmenin yanı sıra; sorgu parametrelerinin belirlenerek yeni alt sorgularla sub-report'ların eklenebilmesi, varsayılan filtre sahalarının seçilebilmesi, listelenmeyecek alanların belirlenerek ayırt edilebilmesi, sorgunun hangi rapor tiplerinde (Pivot, Form, Grid) çalışabileceğinin belirlenmesi ve sorgunun filtrelerde hangi form dizaynları görünebileceğinin kullanıcı tarafından ayarlanabilmesi sağlandı.

Nebim V3 ERP'ye yeni bir "Rapor Yöneticisi" eklendi

Nebim V3 ERP'de yer alan tüm raporların tek bir "rapor yöneticisi" ekranından yönetilebilmesi sağlandı. Rapor yöneticisi sayesinde kullanıcılar; yeni raporlar oluşturabilir, raporun parametre, filtre ve sorgu detaylarını belirleyebilir, bu raporların Nebim V3 ERP'nin ara yüzünün ana menüsünde görüneceği yeri seçebilir ve kullanıcı gruplarına göre bu yeni özel rapor menüsüne erişim yetkisi verebilir.

Nebim V3 POS'ta e-Fatura, CRM, SMS ve taksitli satış yenilikleri
Mağazalarda e-fatura düzenleme ve e-fatura iade işlemlerinin yönetilmesi
 • Mağaza kasalarında kullanılan Nebim V3 POS uygulamasından da E-Fatura düzenlenebilmesi sağlandı.
 • Mağazalarda düzenlenen E-Fatura ile ilgili iade işlemlerinin de yapılabilmesi sağlandı.
Perakende müşterilerin ve mağazaların CRM kapsamında gruplandırılması ve bu gruplara özel kampanyalar düzenlenebilmesi

Firmanın belirleyeceği kriterlere göre, "Müşteri CRM Grupları" ve "Mağaza CRM Grupları" oluşturularak müşteri ilişkileri yönetimin destekleyen yeni bir alt yapı kuruldu. Bu yapı sayesinde firmanın belirleyeceği kriterlere göre oluşturulan ve gruplanan mağaza ve müşterilerin CRM aktivasyonu yapılarak, aktivasyonu yapılmış mağazalarda aktivasyonu yapılmış müşteriler için geçerli olacak özel indirim kampanyalarının tanımlanabilmesi, puan kazandırma ve kazanılan puanların belli bir seviyeye ulaştığında kullandırılabilmesi sağlandı.

Alternatif bir SMS servis sağlayıcısının desteklenmesi

Daha önceki versiyonlarda desteklenen SMS servis sağlayıcısının desteklenmesi devam ederken, alternatif bir SMS servis sağlayıcısı ile çalışılabilmesi de sağlandı.

Taksitli Perakende Satış uygulamasına eklenen yeni fonksiyonlar
 • Nebim V3 POS ekranında taksitli perakende satış müşterilerine kredi limiti tanımlanabilmesi sağlandı.
 • Ödeme ekranında hesaplanan vade ve taksitle yapılan değişikliğin ilk haline getirilebilmesi sağlandı.
 • Taksit ödemelerinin tarih sırasında alınabilmesi sağlandı.
 • Taksitli Satış Siparişi ve Taksitli Satış Faturası girişinde belli bir yaşın altındaki müşterilere satış yapılmasının engellenmesi sağlandı.
 • İstihbarat onayı olmadan da taksit ödemesi alınabilmesi sağlandı.
 • Hem taksitli hem de Peşin Satış Siparişleri Faturalama ekranlarında müşteriye tanımlanmış olan uyarılar var ise uyarının çıkması sağlandı.
 • Taksitli Siparişleri Fatura Et programı ile siparişte girilen miktarlı ürünlerin kısmi olarak faturalanabilmesi sağlandı.
QlikView üzerinde geliştirilen yeni Nebim V3 İş Zekası uygulamaları
Hazır Dashboard'lar ve raporlar

QlikView üzerinde geliştirilen "Nebim V3 İş Zekası" uygulamaları sayesinde kullanıcıların Nebim V3 ERP'lerindeki verileri yüksek performans ile raporlayıp analiz edebilecekleri hazır Dashboard'lar ve raporlar geliştirildi. QlikView işbirliği ve geliştirilen uygulamalar hakkındaki bilgilendirme haberini Nebim'in Web sitesinde "Haberler" bölümünde bulabilirsiniz.

12
9

Modern ve şehirli kadının vazgeçilmezi haline gelen, Emir Yargıcı'nın "travel hard, work harder" felsefesini sürdüren bir marka olan YARGICI; marka oluşum süreçlerini, Nebim V3'ü tercih etme nedenlerini, ERP'ye geçiş dönemlerini, satın alma ve lojistikte Nebim V3 ERP'nin iş süreçlerine sağladığı katkıları bizlerle paylaştı.

Modern ve şehirli kadının vazgeçilmezi YARGICI

Modern ve şehirli kadının vazgeçilmezi haline gelen YARGICI markasının temeli, Emir Yargıcı ve kardeşinin 1978 yılında Osmanbey'de erkek gömleği üzerine açtığı ilk mağaza ile atılır. Türkiye'de hazır giyim sektörünün yeni yeni oluşmaya başladığı o günlerde, Avrupa'da büyük beğeni toplasa da Türkiye'de "sıra dışı" kabul edilen pastel renklerdeki erkek gömlekleri üretmeye başlayan Emir Yargıcı'nın farklı çizgisi, kadın müşterilerin kısa sürede ilgisini çeker. Bu ilgi, 1988 yılında YARGICI mağazalarında ilk kez kadın koleksiyonunun sunulmasıyla daha da artar. 2001 yılından itibaren sadece kadın koleksiyonu tasarlamaya başlayan YARGICI, aynı dönemde "Waterworks" adı altında bir kozmetik koleksiyonunu takipçilerine sunarak, tüketicileri için sadece bir giyim firması değil, onlara bir yaşam tarzı sunacağının da ilk sinyallerini verir.

Rahatlığı, şıklığı ve sadeliği ön plana çıkararak hem ofiste hem de hayatın her alanında kullanabilecek tasarımlarıyla bugün sadık bir müşteri kitlesine sahip olan YARGICI, ürün gamına dekorasyon ve ev aksesuarlarını da ekleyerek, müşterisini her sezon şaşırtmayı başaran bir marka haline gelir.

Emir Yargıcı'nın "travel hard, work harder" felsefesini sürdüren bir marka olarak Nebim V3 ERP'yi tercih ettiniz. Nebim V3'ü tercih etme nedenlerinizden bahseder misiniz?

Daha önce zaten bir Nebim Winner kullanıcısı olarak Nebim ile iş ortaklığımızı yürütüyorduk. Nebim V3'ün gelişen ve büyüyen yapımıza uygun olduğunu görerek Nebim ile yürüttüğümüz çözüm ortaklığımızı bir üst versiyona taşıyarak devam ettirmek istedik.

2012?de Nebim Winner'dan Nebim V3 ERP'ye geçişinizden bu yana neler değişti?

Her ERP geçiş sürecinde olduğu gibi biz de Nebim V3'e geçerken bir adaptasyon süreci yaşadık. Kullanıcıların firma içindeki bu yeni ERP çözümünü öğrenip adapte olmalarından sonra programı daha da verimli kullanmaya başladık.

Nebim V3 ile birlikte; muhasebe tarafında maliyetler ve raporlar aylık olarak düzenli bir şekilde oluşmaya başladı. Bütün satış ve muhasebe verilerini Nebim V3 ERP'den ve Nebim V3'ün veri ambarından alarak düzenli olarak raporlar oluşturuyoruz ve detaylı analizler yaparak iş süreçlerimizi daha sağlıklı yürütebiliyoruz.

Yine Nebim V3 sayesinde; indirim dönemlerinde ve dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz indirim kampanyaları, mağazalarda hızla uygulanmaya başladı. Nebim V3'ün gelişmiş kampanya modülü sayesinde belirlediğimiz indirim kampanyalarını mağazalarımızda rahatlıkla uygulayabiliyoruz.

Satın alma ve lojistik süreçlerinizde Nebim V3'ten nasıl yararlanıyorsunuz?

Öncelikle, yurtiçi ve yurtdışı satın alımlarında Nebim V3 üzerinden ürünlerin siparişleri oluşturuluyor. Bu siparişler, Nebim V3'ün Tedarikçi Ön Sevk Bildirimi (Advanced Shipping Notice - ASN) desteği sayesinde ASN fişine dönüştürülüyor ve lojistik firmasına mal kabul iş emri olarak gönderiliyor.

Nebim V3'ün ASN desteği bizim için önemli, çünkü lojistik operasyonlarımızı Ekol Lojistik işbirliği ile yönetiyoruz ve Ekol Lojistik'in sistemini Nebim V3 ERP ile entegre ederek çalışıyoruz.

ASN süreci, lojistik entegrasyonunun olmazsa olmazıdır. Lojistik firmalara mal kabul iş emri bu belge ile verilir. Bu sayede, tedarikçiden gelecek ürünün depoya ulaşmadan önce SKU bazında verilen siparişe entegre şekilde girilmesi, deponun gelecek üründen haberdar olması ve iş gücü, yer ayırma vs. süreçlerinde buna göre organize olması sağlanır.

ASN dosyası, ASN onayının verilmesi ile birlikte, Ekol Lojistik firmasının sistemine aktarılıyor. Ekol; daha sonra kendi sistemlerinde bu dosyayı el terminalinde açarak mal kabul işlemini yapıyor. Bu işlemden sonra, Ekol tarafından bize gelen dosya ile Nebim V3'te irsaliyemiz oluşuyor. Muhasebe tarafına düşen bu irsaliyenin faturaya dönüştürülmesiyle Nebim V3 üzerinden satın alma işlemi tamamlanmış oluyor.

Sürecin baştan sona Nebim V3 ERP üzerinde yürütülmesi ise departmanlar arası iletişimi kuvvetlendiriyor. İthalat dosya numarasına bağlı olarak akreditif no, millileştirme tarihi, konteyner numarası gibi detay bilgilerin yazılabilmesi özelliği ile de ithalat süreci takibini de desteklemiş oluyor.

Ekol Lojistik ile yapılan entegrasyonu, Ocak 2014'te web service tabanlı bir entegrasyon modeline dönüştürdük. Bu sayede Yargıcı'daki Nebim V3 ERP ve Ekol Lojistik'in sistemleri arasındaki veri akışı daha da sağlıklı yürümeye başladı.

Mağazalarınızda eksik ürünleri tamamlama sürecinde Nebim V3'ün rolü nedir?

Mağazalarımızda büyük depolarımız olmadığı için satılan ürünün zamanında tamamlanarak yerine konması bizim için çok büyük önem taşıyor. Nebim V3 sayesinde; depodaki ürünlerimizi mağazalarımıza ulaştırmakta daha hızlı ve daha sağlıklı bir sürece kavuştuk. Her gece, gün içinde yapılan satışlar belirlediğimiz kurallar dahilinde değerlendirilerek eksilen ürünler otomatik olarak Ekol'ün sistemine aktarılıyor ve ürünler ertesi gün İstanbul içindeki ve tüm Türkiye'deki mağazalardaki yerlerini alıyor.

1
9
ONAT Şirketler Grubu, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Onat
 • Admin
 • 2866 Görüntülenme
 • 0 Yorum
 • Nebim V3
Nebim V3 ile üretimden depoya, satış aşamasından satış sonrasına kadar tüm siparişlerimizi sorunsuz yönetebiliyoruz.

Dünyaca ünlü koleksiyonlarda tasarımları bulunan, 25 senedir ihracat yapan ve Türkiye'de 300'ü aşkın satış noktasında müşterileri ile buluşan bir grup şirketi olan Onat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Onat; FASHIONFRIENDS markasının hikayesinden ve Nebim V3 ERP'yi tercih etme nedenlerinden bahsetti.

Dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarında yer alan FASHIONFRIENDS

25 senedir ihracat yapan bir grup şirketi olan Onat Şirketler Grubu, İspanya Barcelona'da yer alan tasarım ofislerinde, alanında isim yapmış tasarımcılar ile dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarını hazırlıyor. Türkiye'nin en büyük 500 ihracatçısından biri olarak yaptıkları tasarımlarla dünyada da önemli bir tedarikçi konumunda. Grup, FASHIONFRIENDS markası ile Boyner, YKM, Özdilek gibi zincir mağazaların yanında Türkiye'nin dört bir tarafına yayılmış 300'ü aşkın bayi ağımızla yaklaşık 8 senedir faaliyet gösteriyor.

25 yıllık bilgi birikimi ile Onat Tekstil, FASHIONFRIENDS markası ile güncel modayı müşterileri ile buluşturuyor. Firma, Türkiye'de İstanbul Esenyurt'ta bulunan 20.000 m2'lik modern üretim tesislerinin yanısıra aynı zamanda Çin, Hindistan, Bangladeş ve Kamboçya'da da güçlü bir tedarik zincirine sahip.

Türkiye'de 300'ü aşkın satış noktasında müşterileri ile buluşan bir grup olarak 2012 yılında Nebim V3 ERP kullanmaya başladınız. Nebim V3 ERP'yi tercih etme nedenlerinizden bahseder misiniz?

2012 yılında Nebim V3 ERP kullanmaya başladık. Nebim V3 sayesinde üretimden depoya, satış aşamasından sonrasına tüm siparişlerimizi sorunsuz yönetebiliyoruz. Nebim V3'ün en güzel yanı raporlama sistemi. Kullanıcı dostu bir yazılım. Program üzerinde kullanıcıya fazla işlem bırakmadan süreçleri yönetebiliyoruz. Bu sayede kullanıcı hatalarını ortadan kaldırmış olduk.

Böylece, kurum çalışanlarımızın zamandan tasarruf etmelerine ve daha verimli çalışmalarına olanak tanımış olduk.

Onat Şirketler Grubu olarak, satış öncesi ve satış sonrası tüm tedarik zincirinde müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz. Bu noktada müşteri memnuniyeti yönünde de Nebim V3'den destek alıyoruz. Şöyle ki; Nebim V3 ile müşterilerimize, sipariş sevkiyatları eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılıyor. Ürünler paket paket takip edilebiliyor ve her teslimatta içerikler etiketle belirtiliyor. Paket teslimatlarında her hangi bir sorun yaşandığında kolilerde bulunan kodlar ile eksik içeriği kolaylıkla tespit edebiliyoruz.

Nebim V3'ün bir diğer özelliği de raporlama sistemi. Maliyet, kar/zarar, satış ve iade raporları ile satılan ürünlerimizin net birim maliyetlerini grafikler üzerinden inceleyebiliyor; müşteri takiplerimizi rahatlıkla yapabiliyoruz.

Nebim V3 Rezervasyon Ürün Topla Paketle uygulaması ile aynı ürünlerden farklı müşteriler yüklü bir şekilde sipariş geçebiliyor. Daha önce de dediğimiz gibi bizim için müşteri memnuniyeti birinci planda. Bu düşünceden hareketle, yazılımın rezervasyon modu ile bizimle sürekli çalışan müşterilerimize öncelik tanıyarak onlara ürün rezervasyonları yapabiliyoruz. Nebim V3, müşteri memnuniyeti arttırmamızda önemli etkenlerden biri.

 • Ender Mağazaları
 • ARC Mağazaları
 • Picasso AVM
 • Morven
 • İpekyolu Optik Saat